• Yedigöze Ev Yapımı Koyun Keçi Karışık Tulum Peyniri 500 Gr

Koyun Keçi Karışık Tulum Peyniri 500 Gr

Erzincan’ın yüksek rakımlı, 90-100 çeşit bitki zenginliğine sahip, temiz ve serin yaylalarındaki buz gibi soğuk sulardan beslenen, Karaman koyununun taptaze sütlerinden yapılır. Öyle günlerce, haftalarca değil aylarca yapımı tamamlanır. Geleneksel hale gelmiş tarifleriyle büyük bir emek ve özenle yapılmaya başlar. Beşinci-altıncı aylarda başlanan, dokuzuncu aylarda biten bir peynir yolculuğu yaşanır. Erzincan tulum peyniri diğer peynirlere göre daha parlak görünümlü, daha güzel kokulu, tam yağlı ve daha lezzetlidir. Peynirin tuzlanması ve yaylaların temiz havasında bekletilmesi hijyenik ve gönül rahatlığıyla tüketiliyor olmasına destek verir. 

Önce temiz süzeklerde bir-iki defa süzülür. Süzülen sütler kazanların içerisinde bir-iki saat dinlendirilir. Hazır olan sütler ŞİRDEN denilen kendi elleriyle yapılan maya ile mayalanır.

Mayalanan süt yaklaşık bir saat sonra ince, ufak, iki kilogramlık temiz bezden yapılmış süzeklere alınıp peynir haline getirilir. Üzerinden bir gece geçtikten sonra sabah kuşluk vakti mandıraya getirilir. Mandırada şeker torbaları büyüklüğünde torbalara konur, bir hafta-on gün üzerine bez örtüp hava ve toz almaması sağlanıp, suyunu tamamen çekmesi için bekletilir. On günden sonra bakır veya krom teknelerde ufalanır, %2-2.5 oranında daha çok Kemah tuzu ile tuzlandıktan sonra tekrar yeni torbalara sıkı bir şekilde basılır ve torbaların ağzı dikilir. Tekrar düzgünce üçerli üst üste gelecek bir şekilde dizilir. On günlük beklemeden sonra tamamen suyu süzülen peynir bidonlara basılmak üzere soğuk hava depolarına nakledilir. 5,7,10,25,40 kilogramlık bidonlara veya 20,60 kilogramlık derilere makinelerle veya elle basılır. (Elle basılan peynir Erzincan’da daha tercihlidir çünkü daha uzun sene -iki- dayanıklıdır ve peynirin acıma riski yoktur.)

Kemah tuzuyla tuzlanır bu özel lezzet. Bu tuz doğal olarak çıkan tuzlu suyun özel olarak yapılmış göletlerde toplanarak,güneş altında buharlaşmasıyla tamamen katkısız, doğal yollarla elde edilen bir tuzdur. Diğer normal tuzlardan farkı peynirin erimemesini, dağılmamasını ve suyunu dışa vermesini sağlar.


Yorum Yap

    Kötü           İyi

Yedigöze Ev Yapımı Koyun Keçi Karışık Tulum Peyniri 500 Gr

Satış Fiyatı

  • 47,99 TL


Benzer Ürünler

Köy Tulum Peyniri Keçi 500 Gr

Köy Tulum Peyniri Keçi 500 Gr

Tulum Peyniri Keçi Elazığ  %100 Keçi Sütünden Üretilmiştir Yöresel natürel Doğal..

45,00 TL

Yedigöze Ev Yapımı Keçi Tulum Peyniri 500 Gr

Yedigöze Ev Yapımı Keçi Tulum Peyniri 500 Gr

Keçi Tulum Peyniri 500 GrErzincan’ın yüksek rakımlı, 90-100 çeşit bitki zenginliğine sahip, temiz ve..

49,99 TL

Yedigöze Ev Yapımı Koyun Tulum Peyniri 500 Gr

Yedigöze Ev Yapımı Koyun Tulum Peyniri 500 Gr

Koyun Tulum Peyniri 500 GrErzincan’ın yüksek rakımlı, 90-100 çeşit bitki zenginliğine sahip, te..

47,99 TL

Etiketler: Koyun Keçi Karışık Tulum Peyniri 500 Gr