TÜKENDİ

Elazığ Cevizli  Sucuk -  Elazığ Cevizli Orcik

Ürün orijinal adı Orcik dir. Orcik fabrikasyon ürün değildir içerisinde koruyucu glikol renklendirici seker içermez Ürün içeriği üzüm, ceviz ve buğday unundan oluşur. Yapım aşaması üzüm suyunun kaynatılarak un ile birleştirilmesi sonucu bulamaç elde edilir. Hazırlanan bulamaca önceden ipe dizilmiş cevizleri bulamaça batırmak sureti ile cevizin üstü bulamaçla kaplanır. Ürün ıslak ve nemli olduğundan güneş yardımı ile doğal bir şekilde kurutularak hazırlanır, ürün ıslak durumdayken parlak bir görüntüye sahiptir. Güneş ısısı ile kurutulan orcik kurudukça matlaşmaya başlar ve böylece parlaklığını kaybeder. Parlaklığını kaybetme sebebi içinde renklendirici, glikoz, şeker ve koruyucu madde olmadığından doğal köy tipi ürün olmasındandır. Ürün içinde siyah üzüm, beyaz üzüm veya her iki üzümün suyu kullanılmaktadır. Beyaz üzüm yapısı gereği bir miktar ekşimtırak olmaktadır, glikoz, tatlandırıcı kullanılmadığı için orijinal rengi ve tadı tam olarak budur. Ürün Köme  değildir, fabrikasyon üründür hiçbir zaman köme ile orcik tadı ve görünümüz birbirine benzemez, orcik birebir köy yapımı üründür.   Orciklerimiz kendi üzüm bağımızdan çıkan üzümler ile yapılmaktadır içinde nişasta ve pamuk yağı yoktur hiçbir katkı maddesi kullanılmamıştır. Ürünümüz geleneksel köy tarifi ile köyde yapılmaktadır bu yüzden bir süre sonra üstü beyazlama başlar bu içinde katkı maddesi olmadığının bir kanıtıdır serin ortamda saklandığı sürece bozulma olmaz 

İçindikinler

  • Üzüm Suyu 
  • Ceviz
  • un

Elazığ yöresinde yetiştirilmekte olan üzümün tarihiyle aynı olduğunu tahmin ettiğimiz ve üzümün yan ürünlerinden olan; doğal, lezzetli ve kış gecelerinin aranan yiyeceği olan orcik, yapımı oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir üründür.

Özellikle Yurtbaşı, Hoş köyü ve Harput yöresinde yetişmekte olan şilfoni üzümünün sıkılması sonucu elde edilen şıranın kaynatılarak bulamaç yapılmasıyla başlar orciğin serüveni…

Özenle toplanan üzümler temiz torbalara konularak salk adı verilen ağaçtan oyulmuş teknelerde sıkılarak şırası alınır. Bu şıra yöreye has bulamaç toprağıyla % 3 oranında karıştırılarak bir süre dinlendirildikten sonra büyük kaynama kazanına alınır. Daha sonra ocakta kaynamaya alınan şıra iyice kaynayana kadar altının ateşi yakılır. Bu esnada kazanın üzerine çıkan tortu kevgirle alınarak şıranın durulması sağlanır.

Şıra iyice kaynadıktan sonra başka bir kazana alınır. Burada şıranın dinlenmesi ve kalan tortunun dibe çökmesi beklenir. Bu arada şıra tekrar soğuyacak ve tekrar kaynatılmak üzere ocak yeniden yakılacaktır. Ancak şıra kaynama kazanına alınırken dibe çöken tortunun şıraya karışmaması için çok dikkatli ve yavaş davranılması gerekir. Şıra kaynamaya dursun, bir yandan da başka bir kapta şıranın % 10’u kadar ekstra un, kaynatılmaya başlamadan önce ayrılan ılık şıra ile karıştırılarak livinç denilen karışım hazırlanır. Livinç diğer kazanda kaynamaya başlayan şıranın içerisine yavaş yavaş dökülürken bir yandan da egiş dediğimiz uzun saplı aletle sürekli karıştırılarak bulamacın kazanın dibine yapışması engellenir. Bu şekilde homojen yapının oluşup bulamaç haline gelinceye kadar kaynatılmaya devam edilir.

Artık sıra iplere özenle dizilmiş ve ağaç dallarına bağlanmış cevizleri hazır olan bulamaca batırmaya gelmiştir. İpe dizilmiş cevizler bulamaca bandırılarak güneşte kurumaya bırakılır. Arzu edilen kalınlığa gelinceye kadar bu işlem birkaç kez tekrarlanır. Sonrasında orcik kurumaya bırakılır. Bu, kahverengi olarak bildiğimiz orciktir.

Genelde Ekim ve Kasım aylarında yapılan orcik gevrek ve lezzetli olması için güneşte kendi halinde kurutulur.

Ayrıca orciğin padişahı olarak bilinen köpük orcik dediğimiz rengi beyaz olan orcik ise cevizlerin batırılması aşamasına kadarki sürecin tamamlanmasının ardından bulamaç, çırpıcılarla iyice çırpılır. Bu çırpma neticesinde bulamaç renk değiştirerek bembeyaz köpük haline gelir.

Akabinde cevizler bu çırpılan bulamaca arzu edilen kalınlık oluşuncaya kez batırılarak köpük orcik elde edilmiş olur.

 

Yorum Yap

    Kötü           İyi

Elazığ Lüx Cevizli Sucuk Orcik Üzüm 1 Kg

Satış Fiyatı

  • 85,00 TL


Benzer Ürünler

TÜKENDİ

Elazığ Cevizli Sucuk Orcik Üzüm 1 Kg

Elazığ Cevizli Sucuk Orcik Üzüm 1 Kg

Elazığ Cevizli  Sucuk -  Elazığ Cevizli OrcikÜrün orijinal adı Orcik dir. O..

90,00 TL

Üzüm Pekmezi Köy Yapımı 1Kg

Üzüm Pekmezi Köy Yapımı 1Kg

ÜZÜM PEKMEZİElazığ'ın yedigöze köyündeki kendi üzüm bağımızdan üzüm pekmezi yapılmıştır. geleneksel ..

35,00 TL

TÜKENDİ

Dut Kurusu Elazığ 500 gr

Dut Kurusu Elazığ 500 gr

Dut KurusuYedigöze Köyüden organik kuru dutElazığ ilinin Yedigöze Köyüde yetişen dutların güneşte ku..

24,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Cevizli Sucuk Orcik Üzüm 500 Gr

Elazığ Cevizli Sucuk Orcik Üzüm 500 Gr

Elazığ Cevizli  Sucuk - Elazığ Cevizli OrcikÜrün orijinal adı Orcik dir. Orcik f..

50,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Lüx Köpük Orcik Cevizli Sucuk 1 kg

Elazığ Lüx Köpük Orcik Cevizli Sucuk 1 kg

Köpük Orcik Cevizli Sucuk Elazığ'ın Üzüm Bağlarından toplanan, %100 Üzümden elde edilen üzüm ve..

89,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Köpük Orcik Cevizli Sucuk Orcik 1 kg

Elazığ Köpük Orcik Cevizli Sucuk Orcik 1 kg

Köpük Orcik Elazığ'ın Üzüm Bağlarından toplanan, %100 Üzümden elde edilen üzüm ve ceviz&nb..

90,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Lüx Köpük Orcik Cevizli Sucuk 500 gr

Elazığ Lüx Köpük Orcik Cevizli Sucuk 500 gr

Lüx Köpük Orcik Cevizli SucukElazığ'ın Üzüm Bağlarından toplanan, %100 Üzümden elde edilen üzüm ve&n..

55,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Köpük Orcik Cevizli Sucuk 500gr

Elazığ Köpük Orcik Cevizli Sucuk 500gr

Köpük Orcik Cevizli SucukElazığ'ın Üzüm Bağlarından toplanan, %100 Üzümden elde edilen üzüm ve ..

50,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Lüx Beyaz Üzüm Cevizli Orcik  1KG

Elazığ Lüx Beyaz Üzüm Cevizli Orcik 1KG

Orcik Cevizli  Sucuk Beyaz Üzüm Ürün orijinal adı Orcik dir. Orcik fabrikasyon ürün değild..

89,00 TL

TÜKENDİ

Elazığ Lüx Beyaz Üzüm Cevizli Orcik  500 gr

Elazığ Lüx Beyaz Üzüm Cevizli Orcik 500 gr

Orcik Cevizli  Sucuk Beyaz Üzüm Ürün orijinal adı Orcik dir. Orcik fabrikasyon ürün değild..

50,00 TL

Etiketler: duble, elazığ, cevizli, orcik, üzüm, sucuk, 1000 Üzüm