Tereyağını Dondurarak Saklamak

Tereyağını Dondurarak Saklamak
Tereyağını saklamanın en iyi yollarından biri dondurmaktır. Dondurucuya tereyağını almadan önce hava ile temasını kestiğinizden yani güzel bir şekilde paketlediğinizden emin olun. Eğer tereyağının kendine has kokusunu muhafaza ettiğinizden emin olmak istiyorsanız o zaman bir defa yerine 2 defa paketleme yapmayı ihmal etmemelisiniz. Derin dondurucuya almış olduğunuz tereyağı 2 ila 3 günlük kullanımlar için buzdolabı kısmına alınabilir.

Eğer isterseniz derin dondurucuya koymuş olduğunuz tereyağını 1 yıl süre ile sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Fakat bunun için tereyağının -18 derece de saklanması gereklidir.
Eğer tereyağını tamamen dondurmak için -18 dereceye ulaşamıyorsanız tereyağını tuz ile de saklayabilirsiniz. Bunun için tereyağını büyük parçalar halinde tuz ile birlikte karıştırın. Bu sayede tereyağının kokusu ve lezzeti değişse bile bakteri faaliyetleri oluşmayacağı için bozulma söz konusu olmayacaktır.

Tereyağını tuzladıktan sonra yani salamura ettikten sonra buzdolabında ve ağzı kapalı bir şekilde saklamanız gereklidir. Salamura ettiğiniz tereyağını 1 ay boyunca bu şekilde saklayabilirsiniz. Ancak yaklaşık olarak 1 ayın sonunda tereyağının tadı acılaşmaya başlayacaktır.

Salamura etmek istemiyor ve derin dondurucuya da koyamıyorsanız o zaman tereyağını eriterek saklayabilirsiniz. Bunun için tereyağını yavaş yavaş eritin ve tereyağı tortularını süzün. Daha sonra tereyağı sıvısını kalıplar halinde dondurun ve paketleme yapıp buzdolabına kaldırın. Bu şekilde hazırladığınız tereyağını 3 ila 4 ay boyunca sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.